Paszport dziecka urodzonego w UK, pierwszy tymczasowy paszport i kolejny

Posted: Lipiec 29, 2016 in Życie W UK
Tagi:

polski_paszport_996_0

Niedługo po urodzeniu dziecka, jak już ochłoniemy, powinniśmy postarać się o pierwszy paszport dla swojej pociechy. Szczególnie powinni o tym pamiętać Ci szczęśliwi rodzice, którzy planują niedaleką w czasie podróż. Aby załatwić niezbędne formalności w ambasadzie, należy wcześniej zarezerwować termin, na który niejednokrotnie czeka się ponad miesiąc. Doliczyć do tego należy jeszcze czas oczekiwania na wyrobienie dokumentu.

Pierwszy paszport

Dla dziecka nie posiadającego polskiego aktu urodzenia oraz bez nadanego numeru Pesel, wydawany jest paszport tymczasowy na okres 12 miesięcy. W celu złożenia wniosku, najpierw musimy wejść na stronę konsula RP (w przypadku Szkocji, będzie to konsulat w Edynburgu), aby się zarejestrować i wybrać termin i godzinę wizyty. Link do konsula RP w Eynburgu: http://www.edynburg.msz.gov.pl/pl

Jakie dokumenty będziemy musieli przygotować?

  1. szkocki/północnoirlandzki/angielski pełny odpis aktu urodzenia dziecka, oczywiście oryginał, który następnie zostaje w aktach Konsulatu
  2. kolorowe zdjęcie paszportowe dziecka (tutaj pewna moja uwaga, nie należy się martwić czy dziecku idealnie widać oczy, uszy, czy nie patrzy idealnie przed siebie itp., zdjęcie ma być wyraźne na białym tle i to powinno wystarczyć – wiem z autopsji)
  3. dokumenty tożsamości rodziców dziecka, dowody osobiste w zupełności wystarczą
  4. w przypadku małżeństwa, polski odpis aktu małżeństwa rodziców dziecka, tylko do wglądu

Na stronie konsula jest podany czas oczekiwania na dokument,  który wynosi 1 tydzień. My czekaliśmy jednak nieco dłużej. Osoby spoza Edynburga, mogą podczas składania wniosku o pierwszy paszport, wypełnić wniosek o przesłanie paszportu pocztą na adres domowy. W tym celu należy wykupić na poczcie kopertę zwrotną Special Delivery opłaconej do 100 g (koszt 6,40 funta). Taką kopertę wraz z wnioskiem zostawiamy w konsulacie, dlatego też warto się wcześniej zaopatrzyć w tą kopertę, aby niepotrzebnie nie tracić czasu na poszukiwanie poczty i powrót. Koszt wyrobienia pierwszego paszportu wynosi 24 funty.

Kolejny paszport wydawany na okres 5 lat

W celu jego wyrobienia, dziecko musi posiadać numer PESEL. Żeby uzyskać ten numer, musimy najpierw umiejscowić brytyjski akt urodzenia w polskich księgach, a następnie zameldować dziecko, jeśli w Polsce sami się mierzymy z urzędami. Bez meldunku urząd miasta nie może nadać numeru PESEL. Sprawę można załatwić poprzez polskiego konsula, który w naszym imieniu wszelkie formalności załatwi (wówczas obywa się bez potrzeby meldowania dziecka w Polsce). Osobiście będąc w Polsce chciałem wyrobić paszport córce, jednakże po zetknięciu się z naszą ukochaną biurokracją, od razu z tego pomysłu zrezygnowałem. Paszport załatwiałem przez polski konsulat bezproblemowo, szybko i przede wszystkim bez zbędnych nerwów.

Wpisanie (transkrypcja) zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskich ksiąg stanu cywilnego

Transkrypcja polega na wiernym i literalnym przeniesieniu treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego zarówno językowo, jak i formalnie bez żadnej ingerencji w pisownię imion i nazwisk osób wskazanych w zagranicznym dokumencie stanu cywilnego. Treść zagranicznego dokumentu przenosi się do rejestru stanu cywilnego w formie czynności materialno-technicznej, zamieszczając w akcie stanu cywilnego adnotację o transkrypcji. Kierownik, który dokonał transkrypcji wydaje wnioskodawcy odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Transkrypcja jest obligatoryjna, jeżeli obywatel polski, którego dotyczy zagraniczny dokument stanu cywilnego, posiada akt stanu cywilnego potwierdzający zdarzenia wcześniejsze sporządzony na terytorium RP i żąda dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego lub ubiega się o polski dokument tożsamości lub nadanie numeru PESEL.   Wymagane dokumenty: –  wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego –  oryginał brytyjskiego odpisu aktu stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa, akt zgonu w pełnym wypisie) wystawiony przez odpowiedni urząd wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub angielskiego tłumacza zarejestrowanego w organizacji zrzeszającej tłumaczy na terenie Wielkiej Brytanii lub polskiego konsula.

Dokumenty, niezbędne do ubiegania się o kolejny paszport dla dziecka do 5 roku życia (ze strony Konsula):

Wypełniony wniosek o wydanie paszportu (wnioski pobiera się w urzędzie konsularnym)

– Kolorową fotografię o wymiarach 35x45mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny kolor skóry, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także   twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków,  tak  aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

– Odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia – w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osobę nieposiadającą numeru PESEL. 

 Nie ma możliwości wydania paszportu (biometrycznego) bez numeru PESEL

Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu należy okazać  aktualnie posiadany dokument paszportowy osoby małoletniej.

Koszt: 28 funtów

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s