Aberdeen po krachu w branży olejowej

Posted: Luty 15, 2016 in Przygotowanie do wyjazdu, Życie W UK
Tagi: , ,
oil priceDługo zastanawiałem się i zbierałem, aby zaktualizować post pt: „Miejsce” oraz „Nocleg”. Były to jedne z pierwszych wpisów na tym blogu. Postanowiłem jednak napisać osobny wątek, gdyż temat wart jest rozszerzenia.

Kryzys w branży olejowej odbił się dosyć mocno czkawką w Aberdeen, która jest jej stolicą  i skupia wokół siebie mnóstwo firm, ściśle z tą branżą współpracująmi, jeśli nie bezpośrednio to pośrednio. Nie można zapomnieć również o całej masie pomniejszych biznesów, które swój dobrobyt mocno uzależniły od olejówki, ale po kolej.

Nieruchomości

Co najważniejsze dla osób, które wciąż myślą o przyjeździe na Wyspy, a za punkt swej wędrówki obrały Aberdeen, to olbrzymia zmiana na rynku nieruchomości. Wynika ona oczywiście z przyczyn kryzysu w olejówce. Masowe zwolnienia przyczyniły się do dosyć sporej rotacji. Wiele osób pozwalniało mieszkania, które wynajmowały z racji pracy w Aberdeen. Ocywiście po jej utracie i niemożności znalezienia zatrudnienia z podobnym bądź zbliżonym poziomie płacy, sporo osób wyjechało z miasta. Spowodowało to zwolnienie dużej ilości mieszkań, co przełożyło się  następnie na wzrost ich podaży i spadek cen za wynajem. Zwiększyła się również podaż nowo wybudowanych lokali. W ostatnim okresie dużo inwestycji na rynku nieruchomości się zakończyło, co przełożyło się na większą dostępność mieszkań na rynku. W trakcie realizacji są kolejne inwestycje, a zatem dostępność mieszkań wzrośnie. Obecnie tj. w momencie pisania tego artykułu, nie ma problemu z wynajmem nieruchomości w tym mieście, czy to pokoju czy mieszkania. Ofert jest dużo więcej niż chociażby rok temu. Czynsze widocznie spadły w dół i są w końcu na przystępnym poziomie. W porównaniu do innych miejscowości w UK są one wciąż dużo wyższe, ale przecena była znaczna i zdecydowanie zauważalna. Aby lepiej ten proces unaocznić, podam kilka przykładów, które najlepiej oddają sytuację:

 • Będąc zaledwie 3 miesiące na Wyspach, znajomi byli w stanie wynająć mieszkanie bez najmniejszego problemu, od prywatnego Landlorda. Po krótkiej rozmowie wynegocjowali nawet niższy czynsz, który i tak był dużo niższy niż jeszcze rok temu
 • Z autopsji: Landlord był w stanie obniżyć płacony przeze mnie czynsz o 100 funtów tak aby mnie zatrzymać na poprzednim mieszkaniu. W miejscu gdzie obecnie mieszkam, czynsz rok temu wynosił 1100 funtów, spadł na 900 aż w końcu za 775 funtów znalazł się zainteresowany na wynamem w mojej osobie
 • Na rynku pojawiają się oferty lokali w bardzo korzystnych okolicach, o bardzo dobrym standardzie i w dobrej cenie, które nie znikają w ciągu dnia, ale wiszą po kilka lub kilkanaście dni, jak nie dłużej (nie śledzę już sytuacji)
 • Agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości są pełne ofert, co jest sytuacją rok i nieco dalej zupełnie niespotykaną w Aberdeen
 • Ostatnimi czasy Landlord obniżył czynsz znajomym, zupełnie sam od siebie, gdyż jak stwierdził jest zadowolony z tego, jak dbają o mieszkanie. Ruch ten był mądry, gdyż w ten sposób zatrzymał dobrych lokatorów.

Dla tych osób, które nie miały styczności z tak dużą barierą w podaży mieszkań na wynajem, podane przeze mnie przykłady mogą wydać się zabawne, jednak że pokazują one, jak bardzo sytuacja w Aberdeen się zmieniła na koryść dla klienta.

Praca

Ofert pracy wciąż jest jeszcze sporo w Aberdeen, szczególnie tych zbliżonych poziomem płac do minimalnej krajowej. Niestety dosyć mocno kryzys przełożył się na dostępność ofert pracy za stawkę dużo wyższą niż minimalna. Grono osób, które straciło pracę w branży olejowej było zmuszonych zatrudnić się za płącę dużo poniżej tej, którą otrzymywały w olejówce, niejednokrotnie również wykonując zawody poniżej swych możliwości. Są biznesy, które musiały zamknąć swą działalność, gdyż ich główny i jedyny dochód płynął ze współpracy z branżą olejową, co skutkowało licznymi zwolnieniami.

Sytuacja w branży olejowej odbija się pktycznie na każdym biznesie. Jest oczywistym, że mniej zarabiając, mniej wydajemy i zdecydowaniej rzadziej sięgamy po dobra z wyższej półki. Klienci zostawiają dużo mniej pieniędzy w sklepach z biżuterią, drogim obuwiem, salonie samochodowym, kinie, restauracji czy take away itp. itd. O kryzysie słyszy się tu praktycznie w każdej branży, niejednokrotnie wydawało by się zupełnie nie mającą nic z olejówką wspólnego.

Te osoby, które znalazły się w przejściowych tarapatach, mogą liczyć na pomoc państwa w postaci różnego rodzaju zasiłków. W tym gorszym okresie, nie zostają pozostawione samemu sobie i przynajmniej są w stanie dzięki  dosyć mocno rozbudowanemu systemowi świadczeń socjalnych opłacić podstawowe rachunki.

Podsumowując, jeszcze rok temu zdecydownie łatwiej i szybciej można było znaleźć pracę i nie martwić się o zatrudnienie niż jest to w chwili obecnej. Z pewnością trzeba się mocniej wysilić, aby znaleźć pracę dużo lepiej płatną niż za 6,70 funta (minimalna krajowa). Nie jest to jednak niemożliwe, gdyż jak pisałem wyżej, ofert pracy na szczęście nie brakuje. Rynek nieruchomości znacznie się poprawił i wynajęcie mieszkania lub pokoju nie wiąże się z wielotygodniowymi poszukiwaniami i nie graniczy z cudem, jak to kiedyś miało miejsce.

To wszystko sprowadza się do jednej, zasadniczej konkluzji – wciąż warto zaryzykować i spróbować swoich sił za granicą.

Reklamy
Komentarze
 1. […] Aberdeen po krachu w branży olejowej […]

  Polubienie

 2. […] Aberdeen po krachu w branży olejowej […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s