Punkty za wykroczenia drogowe, ile i za co.

Posted: Sierpień 6, 2015 in Życie W UK
Tagi: , ,
penaltyKary za wykroczenia drogowe w UK są dużo dotkliwsze niż w Polsce. Warto zapoznać się co nam może grozić za poszczególne wykroczenia tak, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemności.

Maksymalnie 12 punktów

Przede wszystkim co odróżnia Polskę od Wielkiej Brytanii to maksymalna ilość punktów za wykroczenia drogowe oraz okres, jak długo pozostają one na koncie. Kierowca posiadający prawo jazdy powyżej 2 lat, może mieć maksymalnie do 12 punktów. W chwili osiągnięcia tego limitu, prawo jazdy jest odbierane. Czas na jaki zostaniemy bez prawa jazdy zależeć będzie od tego, za co nam zostało odebrane. Im cięższe wykroczenie, tym dłuższy ten okres. Nie bez powodu napisałem powyżej o kierowcach ze stażem conajmniej dwóch lat. Osoby, które uprawnienia do prowadzenia samochodu dopiero co nabyły, traktowane są na nieco odrębnych zasadach. Mogą one bowiem przez okres 2 lat od  mometu nabycia uprawnień zdobyć maksymalnie do 6 punktów. W chwili gdy za wykroczenia ich konto kierowcy zasili 6 punktów, tracą prawo jazdy. Tu też ma zastosowanie reguła, że okres na jaki tracą ów dokument, zależy od wykroczeń, jakich się dopuścili. W przypadku tej grupy osób, konieczne jest ponowne przystąpienie do egzaminów. Skala punktów, jakie możemy dostać wynosi od 1 aż do 11. Przy czym przy bardzo poważnym przewinieniu, decyzją sądu, prawo jazdy może nam zostać od razu odebrane.

3 lata punkty widnieją na koncie kierowcy

To jest chyba najgorsza informacja dla zmotoryzowanych. Punkty na wyspach za wykroczenia drogowe zostają na koncie kierowcy przez 3 lata. Polska w porównaniu z UK pod tym względem jest rajem dla kierowców. Maksymalnie można dostać 24 punkty i kasują się one po roku od popełnienia wykroczenia. W Wielkiej Brytanii maksymalnie można mieć do 12 punktów, a skasują się one dopiero po 3 latach od naliczenia. W dokumentach ślad po punktach zostaje od 4 aż do 11 lat, w zależności od wykroczenia.  Głównie to sprawia, że kierowcy na wyspach obserwują prędkościomierz, przestrzegają przepisów i jeżdżą bardziej zachowawczo. Aby być fair, muszę dodać też różnicę w mentalności tutejszego kierowcy, który nigdzie się nie spieszy, nie jest sfrustrowany życiem, pracą itp., a co za tym idzie nie wyładowuje się za kierownicą swojego samochodu.

Najczęściej popełniane wykroczenia i kary

Pełną listę wykroczeń i przypisanych do nich punktów, możemy sprawdzić wchodząc na link: https://www.gov.uk/penalty-points-endorsements/endorsement-codes-and-penalty-points

Zacznę od jednego z najbardziej dotkliwych wykroczeń, a myślę że nieco przez nas bagatelizowanych.

Jazda samochodem bez ubezpieczenia.

Grozi nam za to od 6 do 8 punktów i najprawdopodobniej 200 funtów (widełki są ruchome). Uwaga! Zostaniemy ukarani również tym samym mandatem za pozwolenie prowadzenia samochodu osobie, która nie ma odpowiedniego ubezpieczenia do prowadzenia innych, niż jej samochód. Nie zawsze polisa daje taką możliwość, nawet full comprehensive. Warto więc sprawdzić dokument ubezpieczenia, na którym znajduje się odpowiedni zapis, wskazujący czy możemy prowadzić inne, niż ubezpieczony samochód.

Używanie telefonu podczas jazdy

3 punkty i 100 funtów. Od tego będzie ciężko nam się wywinąć, aczkolwiek próbować zawsze można. Telefon możemy użyć, jeśli nie trzymamy go w ręce, lecz gdy jest zamocowany za pomocą uchwytu. Uważajmy jednak, bo jak kogoś skusi aby telefon odebrać, sprawdzić lub napisać smsa, to policja ma mocne argumenty, aby nam wypisać mandat.

Przejazd na czerwonym lub „późnym żółtym”. W UK policja w swoim słowniku nie ma takiego pojęcia jak późne żółte i z pewnością za takie przewinienie zostaniemy ukarani 3 punktami i 100 funtów będziemy musieli zapłacić. Niestety wiem to z autopsji. Wszelkie tłumaczenie możemy co najwyżej potraktować jako kosztowną naukę szlifowania języka.

Jazda bez pasów, skręt w miejscu zakazanym

Za te wykroczenia przewidziane są mandaty kwotowe, ale bez punktów.

Przekroczenie prędkości

3 do 6 punktów i najczęściej 100 funtów. Jeżeli przekroczyliśmy prędkość znacznie, wówczas sprawa będzie kierowana przez policję bezpośrednio do sądu. Tam też o wysokości kary będzie decydował sędzia lub sędzina (chcąc być poprawnym politycznie). Z reguły za przekroczenie prędkości o 45% może nam zostać zabrane prawo jazdy. To samo tyczy się, gdy przekroczymy prędkość 100 mil na godzinę. Prawo jazdy może wówczas zostać zatrzymane na okres do 56 dni.

Parkowanie na zygzaku

(biała zygzakowata linia przy poboczu drogi) 3 punkty i 100 funtów. Uważajcie na to gdzie stajecie, dwójka moich znajomych została ukarana takimi mandatami za tak wydawało by się nie duże wykroczenie.

Jazda lub usiłowanie jazdy po spożyciu alkoholu, lub po zażyciu narkotyków

Jest to specjalna kategoria wykroczeń, za które prawo jazdy jest odbierane automatycznie. Tutaj wystarczy sam zamiar prowadzenia samochodu po spożyciu. Minimum na jaki okres stracimy prawo jazdy to jeden rok. Jeśli w przeciągu 10 lat zostało nam odebrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem, wówczas uprawnienia do prowadzenia samochodu stracimy na co najmniej 3 lata. Kara pieniężna jest tu uzależniona od decyzji sędziego, maksymalnie może sięgnąć nawet 5000 funtów np. za ponad dwu i półkrotne przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi. Dodatkowo, jak wyjątkowo szczęście nam sprzyja, możemy liczyć na 6 miesięczne wakacje na koszt podatnika, wyżywienie i nocleg wliczone w cenę.

Limit alkoholu

W Anglii i Walii limit jest ustalony na 80 miligramów alkoholu w 100 mililitrach krwi, 35 mikrogramów na 100 mililitrów w wydychaym powietrzu lub 107 miligramów na 100 mililitrów w moczu. W Szkocji limity te zmniejszono w grudniu 2014 z 80 miligramów alkoholu na 50 miligramów w krwi, a w wydychanym powietrzu z 35 mikrogramów na 22.

Careless driving, dangerous driving

Prowadzenie pojazdu bez należytej uwagi, niebezpieczne prowadzenie samochodu itp. tłumaczyć możemy to na wiele sposobów, najważniejsze jest, co to tak naprawdę dla nas oznacza. Daje to szerokie uprawnienia policji, aby móc wypisać mandat, z reguły 3 punkty i 100 funtów, za wszelkie możliwe odstępstwa od normy. Zależnie od policjanta, możemy zostać ukarani mandatem za chociażby jedzenie czy picie podczas prowadzenia pojazdu, używanie telefonu bądź innych urządzeń, które mogą rozpraszać naszą uwagę (czytaj wszystko) itp. Ogólnie rzecz ujmując, ukarani możemy zostać za wszelkie rodzaje naszej aktywności podczas prowadzenia, które mogą mieć wpływ na to, jak prowadzimy, czytaj stwarzamy zagrożenie, oraz sposób w jaki prowadzimy.

Karę w wysokości 3 punktów i najpewniej 100 funtów zostanie naliczona, gdy używamy samochodu z niesprawnymi hamulcami, gdy spowodujemy wypadek w skutek nieprawidłowego przystosowania samochodu do jazdy i w końcu za prowadzenie samochodu, którego stan techniczny może stwarzać zagrożenie.

Bieżnik opony poniżej 1.6 cm

Mocno uczulam, aby sprawdzać stan opon, gdyż w momencie zatrzymania przez policję, gdy głębokość bieżnika jest poniżej minimalnego stanu, z pewnością zarobimy mandat, 3 punkty i 100 funtów kary za każdą nieprawidłową oponę!

Podsumowując, powinniśmy zachować ostrożność i unikać niepotrzebnego ryzyka, które może skutkować naliczeniem punktów karnych, nie tylko ze względu na wizję utraty prawa jazdy za osiągnięcie 12 punktów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, za sam fakt posiadania punktów karnych (w zależności ile ich uzbieramy i za co) mogą znacznie zwiększyć składkę ubezpieczenia za auto. W wyjątkowych sytuacjach, ubezpieczyciel może nam wymówić umowę na ubezpieczenie samochodu. Ponad to pracodawcy przysługuje prawo do zwolnienia pracownika, kierowcy, który uzbiera już 6 punktów, co wcale nie jest tu trudne. Ma to związek z potencjalnymi, dużymi zwyżkami za ubezpieczenie. Grono firm zajmujących się szeroko rozumianym transportem, przewozem dóbr czy osób, ma w swoim regulaminie zapis, o maksymalnym, możliwym limicie punktów posiadanych przez kierowcę. Poza tym, mając na koncie 6 punktów i więcej, zamykamy sobie możliwość zatrudnienia przez tego typu firmy, jeśli oczywiście aplikowalibyśmy na stanowisko kierowcy. Warto wiedzieć co nam grozi za nie jednokrotnie błahe przewinienia i jakie to może mieć dla nas niekorzystne skutki w przyszłości. Na sam koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć szczęśliwych podróży z punktami tylko na karcie lojalnościowej stacji benzynowych. Szerokości!

Od jakiegoś czasu mamy możliwość sprawdzenia stanu konta kierowcy na stronie urzędu komunikacji DVLA. Dowiemy się ile i za jakie przewinienie dostaliśmy punkty karne, a także kiedy się kasują. Pisałem o tym w tym artykule https://nowicjuszwuk.com/2015/05/25/counterpart-dvla-rezygnuje-z-papierowej-wersji-dokumentu/

Reklamy
Komentarze
 1. Norwich pisze:

  Co za debilstwo strzeliło mi zdjęcie choć jechałem na 30 milach jechałem może 33 jak wysokiego mam sie spodziewać mandatu 😦

  Polubienie

 2. leo pisze:

  gdzie można kupić opony z bieżnikiem min. 1,6 cm bo chciałbym wyjechać do Anglii? Pytanie do autora artykułu.

  Polubienie

 3. kara pisze:

  przekroczenie prędkości było dozwolone 50 a zagapiłem się i jechałem 65 mil jaka kara

  Polubienie

 4. Betka pisze:

  dzieki serdeczne za odpowiedz ktora dodala mi otuchy:-)

  Polubienie

 5. nowicjuszwUK pisze:

  Jeżeli miała byś dostać mandat, to byś go od razu dostała. Nie martwił bym się zatem na Twoim miejscu, szczególnie, że nie było to jakieś rażące wykroczenie. Na szczęście tutaj policja często tylko poucza, jeśli oczywiście mówimy o drobnym wykroczeniu.

  Polubienie

 6. Betka pisze:

  Jechalam w miescie bez swiatel a bylo juz ciemno choc ulice oswietlone. Zatrzymala mnie policja, zaproszono do radiowozu, zapytano o imie i nazwisko, date urodzenia i ile czasu jezdze po UK i ile lat mam prawojazdy…Zapytalam czy bede cos za to placic a policjant powiedzial zebym uwazala i nie przejmowala sie ..Czy powinnam sie spodziewac listu z mandatem??

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s