Czy da się wyżyć za minimalną pensję krajową w UK? Koszty życia

Posted: Sierpień 5, 2015 in Życie W UK

calculator-and-coins-header

Wpis ten głównie zainteresuje osoby, które są na etapie planowania wyjazdu i mają jeszcze dużo wątpliwości do rozwiania. Sam na etapie planowania mojej wyprawy, szukałem informacji o kosztach życia w Wielkiej Brytanii. Interesowało mnie głównie to, czy za minimalną pensję po pierwsze wyżyję, a po drugie czy uda mi się coś oszczędzić.

Dlaczego skupiałem się wokół minimalnej stawki godzinowej? Zawsze robiąc wszelkie założenia, wolałem brać pod uwagę wariant gorszy, aby się nie rozczarowywać i być przygotowanym do trudnej sytuacji. Lepiej jest być mile zaskoczonym (w przypadku otrzymywania lepszego wynagrodzenia) niż mocno rozczarowanym, co mogło by wynikać ze źle przyjętych założeń. Co ważniejsze, za minimalną na Wyspach jest cała masa ofert pracy i właśnie taką robotę najszybciej i najłatwiej można załapać, a nam o to powinno przecież chodzić, przynajmniej na samym początku naszej przygody na emigracji. Zastanawiało mnie, będąc w Polsce, ile muszę zarobić już w UK, aby utrzymać się tam przez miesiąc. Ile będę potrzebował przeznaczyć na czynsz, ile na żywność, a ile będzie mnie kosztował transport z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem. W końcu istotne było czy i ewentualnie ile będę mógł pieniędzy odłożyć, tak aby mieć chociażby na bieżące opłaty zobowiązań w Polsce. Zatem do rzeczy.

W momencie pisania tego postu stawka minimalna w UK wynosi 6,50 brutto (2015 r.). Przy pracy na pełen etat, w UK to 36 godzin  tygodniowo, po odliczeniu podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie i emeryturę, godzinowa stawka na rękę oscyluje w okolicach 6 funtów. Możemy przyjąć założenie dla potrzeb tego wpisu, że pracujemy ok 42 godzin w tygodniu, co powinno nam dać na rękę okrągły 1000 funtów.

Miejscówka

Koszt wynajęcia pokoju to 400 funtów – stawki w Aberdeen. Oczywiście są ogłoszenia, w których kwoty te są większe. Niestety nie ma co się łudzić, że będzie taniej. Jeśli dobrze się poszuka, to powinno się znaleźć ofertę, gdzie w tych 400 funtach będą już wliczone wszelkie rachunki. Jeśli nie, to możemy przyjąć założenie, że rachunki mogą wynieść ok. 70 funtów.

Wynajęcie mieszkania to już koszt od 650 za one bedroom flat i 750 za two bedroom, przy czym są to najtańsze oferty, jakie są dostępne w mieście, gdzie mieszkam. Są miasta, gdzie wynajem jest dużo tańszy, niestety nie bez powodu. Praca tam nie jest już tak łatwo dostępna.

Rachunki

Council tax: podatek miejski od nieruchomości, w Aberdeen wliczona jest w nim woda i wywóz śmieci. Wysokość tego podatku jest uzależniona od wielkości nieruchomości, jej położenia i wartości. Najmniej zapłacimy w okolicy 100 funtów.

Prąd i gaz: dosyć ciężko jest podać tu konkretne kwoty, aby zobrazować kwotę tych rachunków, gdyż na ich wysokość ma wpływ: czy ogrzewanie w mieszkaniu jest wyłącznie gazowe lub elektryczne, a może mieszane. Oczywiście gazowe ogrzewanie jest najtańsze. W bardzo dużym uproszczeniu i przybliżeniu pozwolę sobie podać bardzo uśrednione kwoty. W miesiącach ciepłych za prąd i gaz powinniśmy się zmieścić w kwocie 100 funtów miesięcznie łącznie. W miesiącach chłodniejszych i zimowych (pamiętajmy, że sezon grzewczy na Wyspach trwa dłużej niż w Polsce) rachunki mogą wynieść od 200 funtów i mocno wzwyż w zależności czy mieszkamy w małym mieszkaniu ogrzewanym wyłącznie gazem, czy też w dużym domu lub nieco większym mieszkaniu, ale już wyłącznie z ogrzewaniem elektrycznym.

Internet: nie będę się w tym miejscu rozpisywał, gdyż na ten temat osobny wpis poświęciłem. Koszt miesięczny za dostęp do sieci to 22 funty (w zależności od dostawcy i oferty).

Komórka

Zakładając, że mamy polski telefon bez simlocka, interesowała nas będzie wyłącznie sama karta SIM.  Przy karcie sim na doładowania, minimalny koszt to 10 funtów miesięcznie dla osób bardziej niż oszczędnych. Powinniśmy przyjąć założenie co najmniej 15, jak nie 20 funtów miesięcznie. Abonament, to wydatek rzędu 15 funtów, przy czym otrzymujemy szereg darmowych minut, smsów i ograniczony dostęp do internetu (za nieograniczony zapłacimy oczywiście więcej).

Transport

Dla osób, które znalazły pracę blisko miejsca zamieszkania, transport może nie być uwzględniany, jeśli najzwyczajniej z niego zrezygnujemy. Koszty komunikacji miejskiej nie należą do najtańszych i śmiało możemy przyjąć 60 funtów miesięcznie, przy czym w Londynie, kwota ta może się okazać znacznie niewystarczająca i trzeba będzie założyć 100 funtów na same koszty miesięcznego transportu. Osobna kwestia to samochód i jego utrzymanie, rozbieżność jest tu jednak ogromna, więc poprzestanę tylko na transporcie publicznym.

Żywność

Osoba utrzymująca się tylko w pojedynkę nie powinna wydać więcej na żywność niż 50 funtów tygodniowo. Osoby oszczędne, mogą zejść poniżej tej kwoty, choć wymaga to nieco wysiłku. Rodzina z dzieckiem musi liczyć się z wydatkiem wyższym, który może sięgać do 80 funtów tygodniowo i więcej. Ceny w UK w większości są porównywalne do cen w Polsce i nie przesadzam tu wcale. Są pewne artykuły, które w Polsce są dużo tańsze, jednak że są również takie artykuły, które cenowo wychodzą więcej niż na Wyspach. Uśredniając, można stwierdzić, że ceny w obu państwach są na porównywalnym poziomie. Mała dygresja w tym miejscu, w UK jest łatwiej zapracować na wszelkie artykuły czy to spożywcze, czy chemię, ubrania, sprzęt rtv i agd a na samochodzie kończąc. Nie będę podawał konkretnych cen, gdyż wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pierwszy lepszy sklep sieciowy w UK i będziemy mogli sprawdzić konkretne ceny konkretnych artykułów.

Pozostałe

Środki czystości, odzież, wyjścia do pubu czy kina itp. Osoba, która przyjechała w pojedynkę, może przyjąć założenie 50 funtów miesięcznie. Dla osiadłych jednak, kwota ta może wydać się zbyt niska, a dla niektórych śmiesznie niska. Jednak jak o gustach się nie dyskutuje, tak ciężko uśrednić te wydatki, gdyż jak wiele osób tu jest tak wiele różnych preferencji czy to zakupowych czy formy spędzania wolnego czasu każdy ma. Ktoś może opłacać podatek radio telewizyjny, płacić za telewizję, ubezpieczenie samochodu, jego eksploatację, wycieczki itp., natomiast z drugiej strony spotkamy kogoś, kto wyłącznie skupia się na pracy, a na spędzanie czasu wolnego nie przeznaczając większych środków finansowych.

Podsumowanie

Aby jak najbardziej uprościć, przyjmijmy, że nowo przybyły rodak będzie musiał się przygotować na następujące wydatki:

 • 450 pokój z opłatami
 • 60 transport
 • 20 komórka
 • 200 wyżywienie
 • 40 ekstra/nieprzewidziane

W sumie daje nam to kwotę 770 funtów, przy czym jak pisałem powyżej, znajdą się osoby, które tą kwotę mogą zbić, ale będą też takie, które za tyle nie wyżyją. Zarabiając 1000 funtów miesięcznie, można założyć, że 230 funtów można miesięcznie odłożyć. Gdy przyjedziemy w dwójkę, kwota, którą będziemy w stanie odłożyć może znacznie wzrosnąć, dwu lub trzykrotnie i więcej dla osób oszczędnych.

Gdy pod uwagę weźmiemy rodzinę wynajmującą two bedroom flat, ich miesięczny koszt z wyżywieniem może wynieść nawet 1700 funtów (i więcej).

Życie w Wielkiej Brytanii to nie bajka jak się to może wielu osobom szczególnie w Polsce wydawać. Aby godnie żyć, należy swoje zarobić. Nie ma nic za darmo. Na Wyspach jednak  żyje się łatwiej niż w Polsce. Łatwiej o pracę, łatwiej zostać zauważonym i docenionym, liczą się umiejętności a nie układy. Łatwiej awansować. Praca wciąż tu jest, ciągle napływają nowe osoby i znajdują zatrudnienie. Dużo łatwiej jest tu wybrać się na zakupy i nie boli to jak jak w Polsce. Można spokojnie żyć, pracować, oszczędzać, lecieć do Polski, zrobić sobie wakacje i marzyć. Ponownie zacząć marzyć.

Tu w końcu mogłem zostać szczęśliwym ojcem, bez obawy, że zabraknie nam środków na utrzymanie. Głównie z tego powodu będę się pozytywnie wypowiadał na temat tego kraju, co nie oznacza, że nie ma tu minusów życia jak ciągłe bycie emigrantem (gościem) z dala od rodziny i swojego skrawka ziemi.

Kończąc ten wpis, pozwolę sobie skierować kilka słów dla tych, co dopiero myślą o wyjeździe. Myślicie? To przestańcie i zacznijcie działać. Nawet jeśli by się wam nie udało, przygoda jakiej doświadczycie i doświadczenie jakie zbierzecie, na zawsze was wzbogacą.

Reklamy
Komentarze
 1. Hi,I check your blogs named „Czy da się wyżyć za minimalną pensję krajową w UK? Koszty życia | nowicjusz w UK” daily.Your humoristic style is witty, keep it up! And you can look our website about powerful love spells.

  Polubienie

 2. minimalna pisze:

  Brawo! Minimalna krajowa ponad 7funtów. Tego jeszcze nie było w Anglii.
  Wielka Brytania rządzi, niech jeszcze w Lipcu wyjdzie z Unii Europejskiej w Referendum

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s