Housing benefit

Posted: Lipiec 5, 2015 in Życie W UK
Tagi: , , , ,
pobraneIdeą housing benefit, nazwijmy go, dodatkiem mieszkaniowym jest pomoc osobom o niskich dochodach w opłaceniu czynszu. W Wielkiej Brytanii z tej formy zasiłku korzysta prawie 5 milionów osób (dane na luty 2015 r.). Jak się ubiegać o housing benefit, kto może go dostać i w jakiej kwocie, o tym wszystkim przeczytacie w poniższym wpisie.

Kto może aplikować

O housing benefit mogą aplikować osoby płacące za czynsz lub council tax (podatek miejski), nie pracujące jak i pracujące. Benefit jest przyznawany wyłącznie na opłatę czynszu. Nie uwzględnia on opłat za energię, ogrzewanie, gorącą wodę czy żywność.

Jakie są wymagania

W zależności od tego czy wynajmujemy od osoby prywatnej/agencji lub od miasta tzw. council flat, nieco różnią się wymogi.

Wynajem od państwa

Pod uwagę brana jest wysokość czynszu, czy w mieszkaniu/domu posiadamy wolny pokój, dochód domostwa w skład którego wliczane są wszelkie otrzymywane benefity (zasiłki), emerytura czy oszczędności ( do 6000 funtów na koncie oszczędnościowym nie jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zasiłku). Powyżej 6000 tysięcy funtów oszczędności, za każde 250 funtów ponad kwotę 6000 funtów do naszego tygodniowego dochodu doliczany jest 1 funt. Oszczędności nie powinny przekraczać 16 000 funtów. Przy wyliczaniu dodatku bierze się też pod uwagę wiek osób mieszkających w danym lokalu oraz czy są osoby niepełnosprawne.

W przypadku mieszkań socjalnych, gdy posiadamy jeden lub więcej wolny pokój, wówczas kwota dodatku jest redukowana o 14% przy jednym wolnym pokoju i o 25% przy dwóch i więcej. Czy są jakieś restrykcje dotyczące ilości pokoi? W prawie brytyjskim nie ma określonego ustawą obowiązku, aby każde dziecko posiadało osobny pokój np. po osiągnięciu pewnego wieku. Dotyczy to sytuacji, gdy wynajmujemy bezpośrednio od właściciela lub agencji. Nie bez powodu o tym piszę, ponieważ inaczej sytuacja wygląda jeśli mieszkanie mamy od państwa. Wówczas stosowana jest zasada, w myśl której dzieci o tej samej płci mogą mieszkać w jednym pokoju do chwili osiągnięcia wieku 16 lat. Gdy rodzeństwo nie jest tej samej płci, granica ta wynosi 10 lat.

Wynajem od landlorda/agencji

W tym przypadku, urząd miasta przy decyzji o przyznaniu dodatku i jego wysokości będzie brał pod uwagę następujące kryteria: miejsce zamieszkania, rozmiar wynajmowanego mieszkania. Nasze zarobki uwzględniające emeryturę i oszczędności powyżej 6000 funtów. Tu również dochód nie powinien przekraczać 16 000 funtów. Ostatnim kryterium są nasze prywatne okoliczności. Każdy ubiegający się o zasiłek traktowany jest indywidualnie i brane pod uwagę są wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na przyznanie zasiłku.

Ile można uzyskać

Housing benefit może pokryć całość lub część czynszu. Górną granicę zasiłku możemy wyczytać z poniżej umieszczonej tabelki. W przypadku mieszkań socjalnych, maksymalna kwota jaką można uzyskać, może być równa kwocie płaconego czynszu, ale nie większa. Gdy wynajmujemy od osoby prywatnej lub agencji przy wyliczeniu kwoty benefitu brany jest pod uwagę LHA.

Local Housing Allowance

Jest to maksymalny pułap dodatku, jaki możemy uzyskać. Jego górna granica jest uzależniona od ilości pokoi w mieszkaniu.

Stawki LHA aktualne na rok 2015/2016 (od kwietnia do kwietnia) Tabela ze strony Aberdeen city council

Number of Bedrooms Weekly Rate Calendar Monthly Equivalent
Shared room rate £75.63 £327.73
1 Bedroom £127.25 £551.41
2 Bedrooms £162.24 £703.03
3 Bedrooms £184.94 £801.40
4 Bedrooms £235.97 £1022.53

The benefit cap

Jest to limit ustawiony przez rząd na kwotę wszystkich zasiłków, jakie w sumie możemy otrzymać. Obejmuje on osoby pomiędzy 16 a 64 rokiem życia.

Jaki jest limit w The benefit cap?

  • 500 funtów tygodniowo dla par z lub bez dzieci
  • 500 funtów tygodniowo dla samotnych rodziców (mieszkających z dzieckiem)
  • 350 funtów tygodniowo dla samotnej osoby dorosłej, która nie ma dzieci, lub której dzieci z nią nie mieszkają

The benefit cap działa w ten sposób, że jeśli kwota tygodniowo otrzymywanych w sumie zasiłków jest wyższa niż limit, wówczas nadwyżka ponad limit jest redukowana. Przykład. Otrzymujemy 450 funtów tygodniowo zasiłków i został nam przyznany Housing benefit w kwocie 150 tygodniowo co w sumie dało by kwotę 600 funtów tygodniowo. Maksymalnie jednak dostaniemy z Housing benefit 50 funtów, tak by w sumie kwota nie przekroczyła narzuconego przez państwo limitu 500 funtów. I tu są wyjątki, gdzie w przypadku otrzymywania przez jedną osobę working tax credit (bądź szeregu innych zasiłków) limit the benefit cap może nie obowiązywać.

Kto nie otrzyma Housing benefit

  • Osoby mające ponad 16 000 funtów oszczędności
  • Mieszkające z rodziną
  • Studenci w pełnym wymiarze godzin
  • Osoby starające się o azyl i których przyjazd był sponsorowany

Jak aplikować

Będziemy potrzebować aplikację HCTB1, którą możemy ściągnąć ze strony rządowej http://www.gov.uk lub otrzymamy w urzędzie miasta. Tam też wypełniony już formularz aplikacyjny zanosimy wraz z wymaganymi dokumentami. Sama aplikacja nie powinna nastręczyć zbytnich kłopotów. Do każdej aplikacji wydawana jest broszurka, jak poprawnie wypełnić dokument. Aplikować możemy aż do 13 tygodni przed datą, gdy chcemy zasiłek zacząć otrzymywać, np. przy przeprowadzce. Pieniądze zaczną być jednak przelewane gdy już zaczniemy mieszkać w nowym miejscu, nie wcześniej. Na decyzję o przyznaniu zasiłku lub nie czeka się w zależności od tego jak duży natłok spraw mają w urzędzie miejskim i ciężko jest konkretnie podać okres w jakim sprawa powinna być załatwiona. Należy jednak zadzwonić i zapytać o postęp, gdyż na korespondencje może nam przyjść czekać już bardzo długo.

Wymagane dokumenty

Będziemy musieli uwiarygodnić swoją osobę i adres pod którym obecnie mieszkamy, w tym celu możemy przedłożyć dokument tożsamości bądź rachunek na nasze nazwisko np. za prąd lub gaz, wszelką korespondencję z urzędem miasta lub urzędem skarbowym itp. Wyciągi z konta, z reguły dwa ostatnie, oraz z konta oszczędnościowego jeśli posiadamy. Dowody zarobków, z reguły trzy ostatnie paski wypłaty. Umowa najmu. Te dokumenty powinny wystarczyć, jednak że możemy zostać poproszeni o dodatkowe. Ich pełna lista znajduje się na formularzu aplikacyjnym.

Jak są wypłacane pieniądze

Osobom wynajmującym mieszkanie od miasta tzw. council flat, środki z housing benefit są przelewane bezpośrednio na konto czynszowe.

Mieszkanie od Landlorda/agencji. Urząd miasta przelewa housing benefit na konto bankowe aplikującej osoby. Pieniądze są płacone z dołu miesiąca. Należy o tym pamiętać, aby mieć na koncie środki na zapłatę za czynsz bez jeszcze dodatkowych środków na koncie.

Bez względu na to czy mamy skompletowane wszystkie dokumenty czy nie, warto już złożyć aplikację, a dokumenty donieść. Po odbiór aplikacji, jak i jej złożenie nie musimy iść do głównej siedziby urzędu miasta. Na aplikacji są podane biura, gdzie bliżej naszego miejsca zamieszkania możemy się udać. Ważne! Pamiętać należy, aby przy każdej zmianie informować urząd miasta, szczególnie jeśli zacznie się otrzymywać wyższy dochód, aby później nic nie trzeba było zwracać.

Wchodząc na stronę rządową UK http://www.gov.uk mamy udostępnione kalkulatory, za pomocą których możemy w przybliżeniu sprawdzić czy się kwalifikujemy do otrzymywania housing benefit. Kalkulator ten również poda przybliżoną kwotę zasiłku, wyliczoną na podstawie podanych przez nas danych.

Co w przypadku, gdy ktoś pobierał zasiłek, po czy zmienił pracę na lepiej płatną, a następnie ponownie znalazł się w sytuacji, gdzie potrzebuje pomocy w opłaceniu czynszu?

W momencie zmiany pracy, powinniśmy poinformować council o tym fakcie, podając dane pracodawcy, a w szczególności wysokość zarobków. Pozwoli to urzędnikowi na przeliczenie kwoty zasiłku. Jeśli zarobki zwiększyły się znacznie, wówczas oczywiście może nam zasiłek zostać wstrzymany. Ze względu na różne koleje życiowe, może zdażyć się tak, że ponownie znajdziemy się w sytuacji zawodowej, która nasz dochód zrówna do tego z czasów, gdy pobierny był dodatek mieszkniowy. Czy zatem możemy ponownie aplikować i czego możemy się spodziewać? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej można aplikować, gdyż pod uwagę brany jest nasz obecny dochód, a nie średnia rocznych zarobków. Rozumiem przez to, że jeśli w momencie pobierania zasiłku zarabialiśmy, powiedzmy, 1000 funtów miesięcznie i otrzymywaliśmy okokło 500 funtów HB, po czym znaleźliśmy pracę za 2000 funtów, którą dalej musieliśmy z różnych przyczyn zastąpić pracą za 1000 funtów, to urząd miasta po ponownym otrzymaniu od nas aplikacji, powinien przyznać również około 500 funtów zasiłku. Nie brane są pod uwagę zarobki które osiągaliśmy, tylko te, które obecnie otrzymujemy. Żyjemy bowiem tu i teraz, za pieniądze, które zarabiamy w danej chwili, a nie te, które kiedyś otrzymywaliśmy. Pod tym względem, kwestia zasiłku Housing Benefit wygląda korzystnie dla osób, które z różnych przyczyn znalazły się w gorszej sytuacji finansowej. Jeśli nie wiemy ile dokładnie zarobimy, urzędnik może szacunkowo wpisać kwotę, w oparciu o rozmowę z osobą aplikującą, która będzie brana pod uwagę przy wyliczaniu zasiłku. Z pewnością w niedługim czasie, będziemy poproszeni o przesłanie payslipa, czyli odcinka wypłaty, aby udokumentować i potwierdzić otrzymywane wynagrodzenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s