Counterpart – DVLA rezygnuje z papierowej wersji dokumentu

Posted: Maj 25, 2015 in Życie W UK
Tagi: , , ,
counterpart_rippedKażdy posiadacz brytyjskiego prawa jazdy, posiada w swoich zasobach również Counterpart. Jest to integralna cześć prawa jazdy,formatu A4, na którym są odnotowywane wszelkie wykroczenia drogowe i punkty. Od 8 czerwca 2015 dokument ten nie będzie już wyrabiany.

Miejsce papierowej wersji dokumentu, zastąpi baza w systemie DVLA. Nasza niechlubna historia, związana z nieprzepisowym prowadzeniem samochodu, będzie dostępna online na stronie DVLA. O stanie naszego konta dowiemy się również telefonicznie lub listownie.
Już teraz można kliknąć na ten link https://www.viewdrivingrecord.service.gov.uk/driving-record/licence-number? i sprawdzić nasze konto kierowcy. W tym celu musimy podać 8 ostatnich cyfr numeru prawa jazdy, national insurance number i kod pocztowy widoczny na prawie jazdy. Po podaniu tych danych, uzyskujemy dostęp do serwisu. Oprócz punktów i wykroczeń za które je otrzymaliśmy (z dokładną datą przewinienia i datą kiedy punkty zostaną skasowane) możemy sprawdzić jakie pojazdy jesteśmy uprawnieni prowadzić.
Na stronie możemy również wygenerować specjalny kod, ważny 72 godziny, którego można użyć tylko raz. Kod ten możemy wraz z ostatnimi ośmioma cyframi numeru prawa jazdy dostarczyć np. do pracodawcy lub do wypożyczalni samochodów, w celu sprawdzenia przez nich naszych ewentualnych wykroczeń i ilości zgromadzonych punktów. Z pewnością ukróci to pewne kombinacje związane z papierową wersją counterpart (zainteresowani będą wiedzieć o czym piszę). Klikając na ten link można sprawdzić czyjeś konto kierowcy https://www.gov.uk/check-driving-information

Czy musimy podejmować jakieś działanie gdy mamy papierową wersję counterpart?
Na stronie DVLA zalecają zniszczenie counterpart, gdyż nie będzie nam on już potrzebny. Wszystkie dane będą dostępne w systemie. Jeśli popełnimy wykroczenie i będziemy musieli się zgłosić do sądu z prawem jazdy i counterpart, papier zostanie zatrzymany, a punkty naliczone zostaną elektronicznie do systemu. Dostaniemy z powrotem tylko prawo jazdy już bez papierowego dokumentu counterpart.
Sam serwis jest intuicyjny i bardzo czytelny. Osobiście bardzo mi się podoba idea elektronicznego dostępu do własnego konta i możliwość sprawdzania punktów, kiedy zostały naliczone i kiedy wygasają.

Reklamy
Komentarze
  1. […] Counterpart – DVLA rezygnuje z papierowej wersji dokumentu […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s