Short assured tenancies czyli umowa wynajmu mieszkania od Landlorda/Agencji

Posted: Maj 23, 2015 in Życie W UK
Tagi: , , , ,

umowa-przedwstepna-kupna-mieszkania

          Temat o którym napiszę poniżej jest dla mnie bardzo aktualny, gdyż jestem na etapie wynajmowania mieszkania. Umowę, jaką mi zaproponowano to tzw. Short assured tenancies i jest ona bardzo często na wyspach wykorzystywana. Postaram się ją rozpracować i przyjrzeć z bliższa.

Informacji o umowie czerpałem ze strony organizacji Shelter, za pośrednictwem której można uzyskać nieodpłatnych porad związanych z naszą bieżącą sytuacją mieszkaniową. Na stronę możecie wejść, klikając na ten link:

http://scotland.shelter.org.uk/get_advice/advice_topics/renting_rights/renting_from_a_private_landlord/short_assured_tenancies

Na umowę taką mogą liczyć osoby, które wynajmują dom od agencji lub bezpośrednio od Landlorda (właściciela nieruchomości) i:

 1. ich okres najmu nastąpił po 2 stycznia 1989 roku,
 2. miejsce wynajmowane jest jako dom/mieszkanie (czyli w celach mieszkalnych, a nie biznesowych)
 3. jest to Twój jedyny lub główny dom,
 4. dostaliśmy pismo tzw. AT5 form jeszcze przed wynajęciem lokalu, w którym to jesteśmy informowani o rodzaju umowy czyli Short assured tenancies,
 5. okres wynajmu wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Czym jest natomiast AT5 form? Jest to specjalny dokument, który musimy otrzymać od Landlorda, jeśli chce z nami podpisać umowę najmu short assured tenancies. Dokument ten musimy uzyskać zanim się wprowadzimy na mieszkanie. W przeciwnym wypadku rodzaj umowy będzie inny niż tu opisywany. Jeśli na umowie najmu widnieje więcej niż jedna osoba, każda z nich musi dostać AT5 form.

Co zatem musi znaleźć się na umowie?

 1. okres na jaki mieszkanie jest wynajmowane
 2. określona kwota za wynajem i kiedy ma być płacona
 3. informacja, czy kwota za wynajem może zostać podniesiona i jak będzie ona obliczona
 4.  osoby odpowiedzialne za dekoracje i naprawy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nieruchomości
 5. wymagania i restrykcje związane z wynajmowaniem mieszkania
 6. informacje o tym, że mieszkanie powinno być w standardzie określonym przez The Private Rented Housing Panel (prhp), a więc organizacje, która pewne standardy wyznaczyła i pomaga w ich przestrzeganiu np. wysokość czynszu czy stan techniczny mieszkania.

Ponad to osoby wynajmujące mają swoje zobowiązania, za których nie wywiązywanie się mogą zostać eksmitowani.

Depozyt
Płacąc depozyt, właściciel lub agencja są zobowiązani do zarejestrowania go w jednej z trzech instytucji specjalnie do tego powołanych i akceptowanych przez rząd. Jest to o tyle korzystne dla obu stron, gdyż pieniądze są przechowywane przez zewnętrzną instytucje. Z reguły kwota depozytu wynosi równowartość miesięcznego czynszu.

Rozwiązanie umowy. Jak i kiedy.
Rozwiązać umowę musimy pisemnie, odpowiednio wcześnie przed jej zakończeniem. W przypadku gdy kontrakt mamy na co najmniej 6 miesięcy, umowę musimy wypowiedzieć na co najmniej 40 dni przed jej końcem, oczywiście jeśli nie ma w kontrakcie podanego innego terminu. Gdy umowa przedłuży się na okres co miesięczny, rozwiązać umowę powinniśmy na 28 dni przed końcem. Jeśli nie dotrzymamy terminów, możemy zostać pociągnięci do finansowych konsekwencji, łącznie z kosztami sądowymi, jeśli do takiej sytuacji dojdzie.

Długość kontraktu i co jeśli się kończy.
Najczęściej spotykane umowy podpisywane są na 6,12 lub 18 miesięcy. W momencie gdy dobiega końca, automatycznie przedłuża się o okres jaki jest w kontrakt wpisany. Może to być co miesięczne przedłużanie czasu trwania umowy bądź od razu na kolejne 6 miesięcy. Gdy któraś ze stron chce umowę wypowiedzieć, musi to zrobić pisemnie.

Czy landlord może przyjść do mieszkania?
Musi być to określone w kontrakcie. Jeśli nie ma, właściciel jest zobowiązany na conajmniej 24 godziny przed wizytą, pisemnie nas poinformować.

Standard mieszkania, naprawy.
Właściciel nieruchomości jest prawnie zobligowany, aby mieszkanie spełniało pewne standardy. W umowie powinien znaleźć się zapis, za co odpowiedzialny jest właściciel, a za co najemca. Z reguły jest tak, że chcąc cokolwiek na mieszkaniu zrobić, musimy wcześniej uzyskać pisemną zgodę od landlorda bądź agencji.

Drugim, najczęściej spotykanym rodzajem umowy po short assured tenancies jest assured tenancies. Jaka jest między nimi różnica?

Przede wszystkim dla landlorda, korzystniejsza jest ta pierwsza, ze względu na łatwiejszą i szybszą formę odzyskania mieszkania. W assured tenancies w przypadku zakończenia okresu najmu i wypowiedzeniu umowy przez właściciela, gdy najemcy mimo wszystko zostają na mieszkaniu, landlord musi skierować sprawę do sądu o zgodę na eksmisję lokatorów. Jednak są pewne ograniczenia prawne co do takiej eksmisji. W przypadku short assured tenancies zagwarantowany okres najmu mamy w okresie ustalonym w umowie. Gdy się ona przedłuża, gwarancji już takiej nie ma. Jednak jak i w przypadku wyżej, gdy najemca zostaje na mieszkaniu pomimo wypowiedzenia, właściciel i tak musi uzyskać sądową zgodę na eksmisję, jednak w przypadku tego rodzaju umowy, jest to łatwiejsze i sprawniejsze dla landlorda. W short assured tenancies umowa nie może być zarejestrowana w tzw. fair rent (są to pewne regulacje, kontrolowane przez rząd, np. jeśli mamy ustalony czynsz to przez okres 3 lat nie może on zmienić wartości, bez konkretnie określonych przepisami sytuacji).

Należy jednak pamiętać, że jako najemcy mamy swoje prawa i gdy nie zgadzamy się z jakimś niesprawiedliwym podejściem landlorda lub agencji, są urzędy do których możemy się odwołać nieodpłatnie jak np. rent assessment committee. Wiele bardzo przydatnych informacji w formie pytań i odpowiedzi znajdziecie na stronie:

http://www.citylets.co.uk/services/rights1.htm

Na koniec pamiętajmy o Inventory, a więc spisie inwentarza. W dokumencie tym, znajdzie się dokładny opis mieszkania uwzględniający wszystkie ruchomości w domu, jak i stan ścian, podłóg dywanów itp. Jest to zatem szczegółowy stan mieszkania jaki jest nam powierzany. Od tego w jakim stanie zostawimy mieszkaniu po jego opuszczeniu, zależy czy nie zostaniemy obciążeni kosztami związanymi z jego przywróceniem do stanu z przed najmu. Ważne jest, aby wszelkie zauważone uszczerbki w mieszkaniu od razu odnotować (mamy na to 7 dni od momentu otrzymania spisu inwentarza), tak aby nie zostały one przypisane nam.

Życzę miłego mieszkania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s