MOT czyli przegląd rejestracyjny samochodu

Posted: Maj 19, 2015 in Życie W UK
Tagi: , ,

mot_top

Jest to zmora każdego posiadacza nieco starszego samochodu. Przegląd rejestracyjny na wyspach jest bowiem bardzo szczegółowy i dokładny.

Na badanie można sie umówić już miesiąc przed okresem końca jego ważności. Warto tu podkreślić, że nie skracamy okresu ważności przeglądu, będzie on liczony niejako od końca poprzedniego, nic zatem nie tracimy, a dużo możemy zyskać. Wcześniejsze podejście do badania da nam czas, niezbędny na konieczną naprawę samochodu. Auta nie jesteśmy zobligowani naprawiać w miejscu wykonywania przeglądu. Możemy go zabrać do innego warsztatu.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, aby nie przekroczyć terminu. Jak i w Polsce tak i oczywiście tu jest zabronione poruszanie się samochodem bez ważnych badań.
Na co należy zwrócić uwagę, jak przygotować samochód przed wizytą w stacji diagnostycznej? Odpowiedź jest krótka – na wszystko. Ja w swoim samochodzie musiałem nawet zmienić pióra wycieraczek, bo zostawiały lekką smugę, o spalonej żarówce oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie wspomnę. Na rysunku poniżej są wymienione te elementy, na które podczas badania w stacji diagnostycznej zwracają szczególną uwagę.

car-mot-whats-included

Po badaniu dostaniemy MOT Test Certificate. Jest to dokument wielkości kartki A4, na którym będzie umieszczona informacja o pozytywnym bądź negatywnym wyniku przeglądu. W drugim przypadku na dokumencie znajdzie się lista poszczególnych elementów do naprawy. Niezależnie czy samochód badanie przejdzie pozytywnie czy nie, na dokumencie jest miejsce, gdzie znajdą się adnotacje o stanie technicznym elementów, które powinny być naprawione, jednak nie mają wpływu na wynik badania technicznego jak np. bieżnik opony, który jest jeszcze w normie, ale za niedługo będzie poniżej.
Koszt przeglądu ustalono na maksymalnie 55 funtów i może być on niższy, w zależności od stacji diagnostycznej. Często, jeśli auto nie przejdzie pozytywnie badania, do 10 dni możemy wrócić na tą samą stację na bezpłatny ponowny przegląd, ale już tylko tych elementów samochodu, które były do naprawy.
Na stronie DVLA możemy sprawdzić do kiedy samochód ma ważny przegląd. Jest tam również informacja, kiedy kończy sie podatek drogowy tzw. Road Tax. Sprawdzić to możemy klikając na ten link https://www.gov.uk/check-mot-status

Co zatem grozi za jazdę bez ważnego MOT? Ze strony rządowej możemy wyczytać, że maksymalna kara to 1000 funtów. Nie ma natomiast przewidzianych punktów karnych. Tu możecie sami sprawdzić, klikając na link: https://www.gov.uk/highway-code-penalties/penalty-table

Offence Maximum penalty Penalty points
No MOT certificate £1,000 fine
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s