Transport

Posted: Czerwiec 28, 2014 in Przygotowanie do wyjazdu
Tagi: , , ,
transportNa szczęście transport nie jest dużym wyzwaniem podczas planowania wyjazdu. Tutaj wystarczy po prostu przeliczyć co nam się bardziej opłaca. Możemy tu również uwzględnić nasz komfort. Zupełnie inaczej się bowiem podróżuje kilkadziesiąt godzin autokarem, a kilka samolotem.

Zacznę od przedstawienia podróży autokarem, czyli tej, na którą sam się porwałem. Połączenia z Krakowa do Aberdeen szukałem oczywiście w Internecie. Bardzo pomocna okazała się strona www.autokar24.pl. Wyczytacie z niej, że połączeń z Polski do Aberdeen jest wykonywanych aż 5 w tygodniu. Czas podróży to ok. 40 godzin. W moim przypadku było to bodajże 42 godziny, wliczając w to ok. 4 godzinny postój/przesiadkę w Londynie. Koszt biletu to obecnie 699 zł. Możemy zabrać 2 sztuki bagażu, o łącznej wadze nieprzekraczającej 30kg. Taka mała uwaga, gdy ja jechałem, na szczęście nikt nie sprawdzał wagi bagażu, toteż mogłem spakować naprawdę spore racje żywności, które z pewnością nieco zawyżyły wskazania wagi ponad te 30 kg. W przypadku lotu samolotem to by nie przeszło i to był jeden z argumentów, dla którego  wybrałem podróż autokarem, pomimo jej długiego czasu trwania. Drugim argumentem za tym rodzajem przemieszczenia się był komfort podróży z miejsca skąd wyjeżdżałem, a więc z Krakowa, do miejsca docelowego, tylko z jedną przesiadką w Londynie.  Ostatnim argumentem za podróżowaniem autokarem, była moja dosyć późna decyzja gdzie konkretnie chcę jechać. Bilet lotniczy wyniósłby mnie niewiele mniej, a musiałbym jeszcze zorganizować przejazd z lotniska w Edynburgu do Aberdeen. Co do samej podróży autokarem, to niewątpliwie jest męcząca. Gdy nam się uda i nikt obok nas nie siedzi, komfort nieco wzrasta, gdyż można się swobodnie ułożyć i chwilkę zdrzemnąć. Jeśli jednak miejsce obok nas jest zajęte przez współpasażera, wówczas komfort podróży znacznie maleje. Podróż autokarem mogę polecić szczególnie tym osobom, które panicznie boją się latać. Zawsze to jakaś alternatywa do podróżowania samolotem.

Drugim i najbardziej myślę popularnym środkiem transportu jest lot samolotem. Jest to niewątpliwie najbardziej komfortowa i zajmująca najmniej czasu forma podróży. Dostępne połączenia sprawdzimy na stronach internetowych przewoźników jak np. ryanair lub easyjet. I w tym miejscu odniosę się do podania przykładowego kosztu podróży z Krakowa do Aberdeen, gdyż dotyczy ono bezpośrednio mnie i mogę podać najbardziej dokładne informacje. Ceny biletów zmieniają się znacznie w zależności na ile wcześniej je kupujemy oraz od okresu w którym zamierzamy podróżować. Bilety w sezonie, gdy najwięcej osób się przemieszcza są oczywiście dużo droższe niż poza sezonem. Ich ceny zobrazuję na konkretnych datach mojej podróży marcowej do Polski. Jeden bilet kupiony 16 stycznia (data wylotu z Edynburga do Krakowa 18 marca) kosztował mnie 30 funtów, czyli 150 zł. Miesiąc później ten sam bilet kosztował już 60 funtów, a więc drugie tyle (300 zł). Gdybym chciał lecieć 3 kwietnia, a więc zbliżamy się do świąt wielkanocnych, czyli ruch znacznie wzrasta, musiałbym zapłacić 85 funtów (425 zł). Dosyć wyraźnie widać na tym jednym przykładzie, jaką rolę w cenie przy zakupie biletów odgrywa czas: na ile wcześniej kupimy i w jakim okresie lecimy. Na pokład samolotu możemy zabrać torbę podręczną o wymiarach 55x40x20 cm o wadze do 10 kg. W momencie gdy nasz bagaż nie będzie spełniał tych warunków, nie będziemy go mogli wnieść na pokład. Wówczas przewoźnik oferuje umieszczenie bagażu w luku bagażowym samolotu, co się wiąże z dodatkową opłatą 50 funtów (250 zł). Warto więc dokładnie sprawdzić wymiary i wagę bagażu podręcznego. Od marca 2014 na pokład samolotu linii Ryanair możemy zabrać z sobą również małą torebkę o wymiarach 35x20x20 cm. Możemy również zabrać z sobą za dodatkową opłatą tzw. bagaż rejestrowany. Do wyboru mamy 2 opcje, 15 lub 20 kg. Również tu należy pamiętać by nie przekroczyć wagi bagażu, gdyż za każdy przekroczony kilogram zapłacimy 10 funtów. Koszt bagażu 20 kg waha się od ok. 120 zł do ok. 220 zł,  w zależności od tego kiedy lecimy. Wszystkie kwoty i warunki sprawdzimy na stronach konkretnego przewoźnika. Dla osób, które jadą do rodziny czy też do znajomych, zdecydowanie polecam wysłać paczkę. Po pierwsze możemy spakować aż do 30 kg, płacąc za to niecałe 100 zł. Uzyskujemy możliwość wysłania w sezonie o 10kg więcej, płacąc o połowę mniej w porównaniu z bagażem rejestrowanym. Po drugie jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Kurier bowiem odbiera paczkę z naszego domu w Polsce i bezpośrednio dostarcza ją pod wskazany adres w Wielkiej Brytanii. Jest to niesamowita oszczędność czasu, pieniędzy, energii – nie musimy bagażu z sobą taszczyć, nie musimy wcześniej być na lotnisku aby go odprawić, a później na bagaż po przylocie czekać. Firmy zajmujące się wysyłaniem paczek z i do Polski znajdziemy bez problemu w Internecie. Firm kurierskich jest już dużo na rynku, a zatem i ich oferty są naprawdę niezłe.

Po wybraniu podróży samolotem, należy się zastanowić nad transportem z lotniska do miejsca docelowego. I w tym miejscu podam sposoby podróży z lotniska w Edynburgu do Aberdeen. Pierwszą opcją jest autobus. Gdy się odpowiednio dobrze i wcześniej poszuka, można trafić na promocję i tą trasę przejechać nawet za kilka funtów (moja żona tak właśnie się tu dostała za dokładnie półtorej funta). Możliwość połączeń możecie sprawdzić chociażby wchodząc na ten link: http://www.tourinaday.com/edinburgh/aberdeen-to-edinburgh.html. Koszt biletu wynosi w zależności od godziny odjazdu i daty podróży od 3,50 funta do 22,50 funta z lotniska. Gdy wybierzemy miejsce odjazdu spoza lotniska, ceny biletów zaczynają się już od jednego funta. Do kosztu biletu należy jeszcze doliczyć 0,50 funta opłaty za rezerwację. Czas podróży ok. 3 godzin. W ciągu dnia odbywa się kilka kursów na trasie Edynburg – Aberdeen. Wybierając przejazd autobusem, należy zwrócić uwagę na godzinę przylotu z Polski. Ryanair z Krakowa planowo ląduje o 23.45, przynajmniej w dniu kiedy ja wracam do Szkocji. Ostatni autobus odjeżdża o 22.50. Zatem pozostaje opcja przekoczowania nocy na lotnisku. Pierwszy autobus jest o 08.00. W ten właśnie sposób moja żona czekała na transport. Rozwiewając obawy, lotnisko w Edynburgu jest bezpieczne.

Jako alternatywę, szczególnie dla osób, które nie chcą spędzić nocy na lotnisku, lub chcą jak najszybciej znaleźć się już u celu podróży polecam prywatnych przewoźników. Na stroniewww.emito.net możecie łatwo znaleźć oferty polskich przewoźników, którzy oferują swoją usługę za 30 funtów za przejazd z lotniska bezpośrednio pod wskazany adres w Aberdeen. Ceny i rozkład jazdy możemy sprawdzić na ich stronach internetowych bądź dzwoniąc bezpośrednio na komórkę. Z tej opcji korzystała moja teściowa i sobie ją bardzo chwaliła. Na plus: nie trzeba koczować na lotnisku, kierowca czeka na nas na lotnisku (zawsze czeka, nawet jak lot jest mocno opóźniony przez np. mgłę na polskim lotnisku – przypadek mojej teściowej), jesteśmy zawiezieni dokładnie pod adres jaki wskażemy, polski kierowca, odpadają więc pewne lęki dla osób, które słabo sobie radzą z językiem.

Została nam jeszcze ostatnia opcja przejazdu (pomijam autostop), czyli koleje. Połączenia i ceny biletów możemy sprawdzić na wyżej wymienionej przeze mnie stroniehttp://www.tourinaday.com/edinburgh/aberdeen-to-edinburgh.html  lub bezpośrednio na stronie przewoźnika www.scotrail.co.uk. Czas podróży to ok. 2,30 h. Koszt najtańszego biletu waha się od ok. 13 funtów do ok. 24 funtów, w zależności o której godzinie chcemy podróżować. Pociąg kursuje mniej więcej co godzinę. Pierwszy odjazd jest po godzinie 7 rano a ostatni po 21. Dla tych, których przylot samolotu będzie po godzinie 23 znów pozostanie do wyboru, albo koczować na lotnisku i czekać do rana lub skorzystać z usług polskich przewoźników. Z lotniska musimy się przemieścić na najbliższy przystanek kolejowy, trzeba więc uwzględnić kolejny transport. Koszt biletu autobusowego to ok. 2,50 funta, a  autobusy miejskie również odjeżdżają z lotniska. Aby wytyczyć tą trasę z lotniska na dworzec kolejowy możemy się posłużyć Google maps.

Jest jeszcze jeden sposób w jaki możemy się dostać na wyspy, a jest nim nasz samochód – opcja dla zmotoryzowanych. W UK możemy się poruszać samochodem maksymalnie do pół roku, po tym czasie powinniśmy auto przerejestrować na brytyjskie i tam też ubezpieczyć. Są to jednak duże koszty, szczególnie jak mamy starsze już auto. Wymogi stacji diagnostycznych co do stanu technicznego aut są bardzo wysokie, a i ubezpieczenie do najtańszych tu nie należy. Co prawda są rzesze osób, które ryzykują i jeżdżą autem niezarejestrowanym na wyspach ponad 6 miesięcy, jednakże podczas kontroli przez policję, skutki mogą się okazać nie warte tego ryzyka. Podróż z Amsterdamu do Newcastle promem zajmuje ok. 15 h i kosztuje ok. 200 euro (w cenę jest wliczona kabina). Dużo taniej wyniesie podróż np. z Dunkierki do Dover, czas trwania rejsu to ok. 2 godzin, a koszt ok. 40 funtów. W tym wariancie zdecydowanie dłużej zejdzie nam podróż w samochodzie, ale koszty są nieporównywalnie mniejsze. Musimy doliczyć jeszcze koszty autostrad w Polsce, oraz koszty paliwa. Za autostrady w Wielkiej Brytanii się bezpośrednio nie płaci. Połączenia promowe możemy sprawdzić np. na stronie www.dfdsseaways.pl. Okazuje się, że najtaniej i najszybciej wyjdzie nas podróż samolotem.

Alternatywą do przeprawy promem dla osób podróżujących samochodem pozostaje euro tunel. Łączy on Francję z Wielką Brytanią (Calais po stronie francuskiej oraz Folkestone po brytyjskiej), podróż odbywa się pociągiem pod Kanałem La Manche i trwa 35 minut. Pamiętać należy, że z euro tunelu nie można korzystać, gdy nasz samochód posiada instalację LPG. Cena biletu jest uzależniona od daty i godziny podróży. Orientacyjny koszt to ok. 350 zł na połowę marca 2014 (wyszukiwałem połączenia w drugiej połowie lutego). Wszelkie informacje możemy uzyskać wchodząc na stronę internetową http://www.eurotunnel.com lub www.aferry.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s