Wskazówki – czyli lista rzeczy do przygotowania

Posted: Kwiecień 15, 2014 in Przygotowanie do wyjazdu
Tagi:
lista1CO PRZYGOTOWAĆ DO WYJAZDU – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

 • Przede wszystkim zaopatrzcie się w spory zapas takiego jedzenia, które można przewozić bez ryzyka zepsucia się i ma długą datę ważności. Idealnie do tego nadają się pasztety w puszkach, konserwy, hermetycznie zamknięte wędliny itp. Jest to o tyle ważne, że na samym początku zanim się znajdzie pracę, nie trzeba wydawać dużo na jedzenie. Ja po przyjeździe kupowałem z początku tylko samo pieczywo. Całą resztę przywiozłem z sobą z Polski. Duża oszczędność pieniędzy, a przy tym wydłużamy czas, jaki możemy spędzić za granicą bez pracy za kwotę pieniędzy, jaką z sobą zabierzemy.
 • Zdjęcia – jak do dowodu. Lepiej zrobić w Polsce, niż tracić niepotrzebnie czas i pieniądze na ich robienie za granicą. 4 zdjęcia w zupełności wystarczą.
 • CV, dużo CV. Nadrukujcie sobie całą masę CV, które później będziecie roznosić do potencjalnych pracodawców. Oczywiście pamiętajcie by było w języku angielskim. Możecie zostawić puste pole, aby wpisać już brytyjski adres i numer telefonu. W wielu miejscach pracy i tak się wypełnia aplikację, wówczas CV może posłużyć za ściągę, aby w odpowiednie miejsca aplikacji, wpisać potrzebne dane, które oczywiście będziecie mieli w CV. Nad samym curriculum vitae nie musicie spędzać dużo czasu, tu z reguły od razu rozmawia się kierownikiem, który wam może zaoferować pracę, samo CV jest powiedzmy niejako dodatkiem.
 • Dokumenty. Nie przejmujcie się jak nie macie paszportu. Spokojnie sam dowód osobisty wystarczy. W końcu jesteśmy w UE i w Schengen. Ja paszportu nadal nie mam. Oczywiście lepiej mieć jakiś dodatkowy dokument (ja mam prawo jazdy) niż przyjeżdżać tylko z jednym. Mimo wszystko dowód jest tu jak najbardziej akceptowalnym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość.
 • W Polsce warto wydrukować niewielką, poglądową mapkę danej miejscowości gdzie się udajemy, aby chociażby wiedzieć, jak dojść do miejsca, gdzie będziemy spać/mieszkać..
 • Praca. Zacznijcie jej już szukać w Polsce, podobnie jak mieszkania. Jest cała masa stron z ogłoszeniami o pracę. Najpopularniejsze to oczywiście gumtree, ale również na polskich portalach społecznościowych są informacje o wolnych wakatach. Pomocne tu bywają również fora internetowe. Aby was zachęcić do tej formy, powiem wam, że sam tak znalazłem pracę dla siebie w myjni samochodowej. Co prawda nie byłem pewien, czy aby na pewno to nie jakiś żart, lub po prostu tej pracy już dla mnie nie będzie, aczkolwiek wszystko poszło pomyślnie.
 • Pozytywne nastawienie. Poważnie, zabierzcie je z sobą! Po przyjeździe musicie być mocno zmotywowani do szybkiego znalezienia pracy. Będziecie musieli się trochę nachodzić i ważne jest to, aby potencjalny pracodawca postrzegał was jako sympatyczną, otwartą i komunikatywną osobę, z którą w końcu będzie codziennie współpracował, jeśli was zatrudni. Tutaj znów podam swój przykład. Od jednego z kierowników domów opieki dla osób starszych (tak, tak, wchodziłem wszędzie gdzie się tylko da) usłyszałem już na którymś ze spotkań, że postanowił dać mi szansę, ponieważ podobało mu się moje pozytywne nastawienie. Pomimo swego średniego języka angielskiego, wszedłem zapytać o pracę, porozmawiałem z nim, opowiedziałem o sobie – jak najbardziej działa tu marketing. Trzeba wiedzieć jak siebie dobrze „sprzedać”
 • Lista agencji pracy. Wydrukujcie sobie ją, a już na miejscu będziecie odkreślać ile wam jeszcze ich zostało, aby zejść wszystkie.
 • Wygodne buty, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem (nie trzeba będzie zajmować miejsca w bagażu na parasolkę), koniecznie notes i długopis do notowania, referencje przetłumaczone na angielski, mogą się przydać, aczkolwiek nie są one ogólnie wymagane (aczkolwiek chcąc pracować w domach opieki należy je przedstawić), niewielki plecak, aby można było do niego zmieścić chociażby CV i jakieś kanapki, coś słodkiego – dla osłody, poprawy nastroju i uzupełnieniu energii.
 • Język angielski: zacznijcie oglądać jakieś nieskomplikowane filmy po angielsku – ważne, pomaga się osłuchać, uczcie się podstawowych słówek, oswajajcie się z językiem. Ja przed wyjazdem starałem się mówić na głos po angielsku, opisywałem co w danym momencie robię, aby umieć nazwać te czynności i w ogóle zacząć cokolwiek mówić w tym języku.
 • Plan awaryjny – na wypadek (odpukać) gdyby nam się nie powiodło. Znów odniosę się do siebie, ja nie zakładałem nawet że się nie uda. Jednak gdzieś głęboko z tyłu głowy miałem skrytą myśl, że jak będzie mi dane wracać, to w Polsce miałem mieć zakupiony bilet powrotny. Zatem mogłem wykorzystać wszystkie funty, które zabrałem z sobą na życie , nie martwiąc się że musi mi zostać na bilet.
 • Było to już wcześniej, ale jeszcze raz zaznaczę bo to ważne – czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie jak najwięcej o miejscu gdzie chcecie jechać. Czego jest tam najwięcej (myślę o rodzaju przemysłu), czy to miasto studenckie czy nie (jeśli tak to gastronomia będzie bardzo dobrze rozwinięta, a przy tym łatwiej będzie znaleźć pracę), czy i w jakim dialekcie tam mówią (czy damy sobie radę z naszym angielskim), jakie są koszty wynajmu pokoju, życia, jedzenie itp. Przestudiujcie wszelkie możliwe strony internetowe, fora, zadawajcie pytania, czytajcie co inni piszą, zdobądźcie jak najwięcej wiedzy. Osobiście wiele dziesiątek godzin spędziłem przed wyjazdem szukając informacji. Uwierzcie, to pomaga. W głowie możemy sobie nakreślić plan od czego zacząć, gdzie najpierw skierować nasze kroki itp.
 • Plan. Przygotujcie sobie plan działania. Co najpierw zrobię jak już się znajdę na obczyźnie. Gdzie najpierw pójdę. Co dalej. Od czego zacznę kolejny dzień. W kolejnym poście postaram się napisać dokładnie o formalnościach, jakie trzeba będzie załatwić, jak już się znajdziemy na terenie Wielkiej Brytanii. Należy bowiem się umówić na spotkanie, aby uzyskać National Insurance Number, otworzyć konto bankowe itp. itd.
 • Polecam zabrać jakieś ubrania robocze. Nie wiadomo gdzie się na początku znajdzie zatrudnienie, szkoda zatem niszczyć porządne, nieznoszone jeszcze rzeczy. Jakieś stare spodnie, koszulka, bluza i obuwie powinno wystarczyć.
 • Sztućce, szczególnie użyteczne w pierwsze dni. Ja zabrałem z sobą małą i dużą łyżeczkę, widelec, nóż oraz scyzoryk wielofunkcyjny. Przydaje się również niewielki ręczniczek oraz chusteczki nawilżające do odświeżenia.
 • Papierosy na handel. Można przewieźć 4 kartony, czyli 40 paczek papierosów. W UK paczkę papierosów możecie sprzedać za ok. 3,70 funta. Będziecie mieli pierwszy zarobek. Dodatkowo może być to wasza karta przetargowa w przypadku szukania mieszkania. Może uda wam się jeszcze z Polski dogadać z kimś, że jeśli wam zarezerwuje pokój, przywieziecie mu tanio papierosy.
 • Pendrive, na którym będziecie mieli zapisane chociażby CV. W razie potrzeby, gdybyście wszystkie rozdali, możecie na miejscu wydrukować.
 • Lista spakowanych rzeczy. Przydatna również już po spakowaniu, aby się upewnić czy wszystko co potrzebne zabraliśmy.

W kolejnym poście przedstawię, jak szukać już na miejscu zakwaterowania i pracy oraz jak załatwić formalności typu otwarcie konta bankowego czy też umówienie się na spotkanie w celu uzyskania numeru NINo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s