NATIONAL INSURANCE NUMBER (Numer Ubezpieczenia Społecznego)

Posted: Kwiecień 15, 2014 in Pierwsze kroki na Wyspach
Tagi: ,
ninoPowinna być to pierwsza z formalności, jaką należy załatwić zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. W Polsce posiadamy numer PESEL oraz NIP, natomiast na Wyspach wystarczy jeden numer NIN (National Insurance Number).

NIN jest nam przydzielany tylko raz i jest ważny całe nasze życie. Jest on niezbędny, ponieważ pracodawca na to konto odprowadza za nas wszelkie składki jak podatek i ubezpieczenie. Od razu rozwieje obawy. Nie ma problemu z rozpoczęciem pracy nie mając jeszcze NIN, wystarczy powiedzieć pracodawcy, że czekamy na list z nadanym nam numerem lub na samo spotkanie. Co zatem musimy zrobić aby uzyskać National Insurance Number?

W tym celu dzwonicie na numer 0845 600 0643. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Rozmowa trwa kilka minut. Podczas niej zostaniecie poproszeni o podanie danych personalnych jak imię, nazwisko, adres pod którym obecnie przebywacie, celu w jakim dzwonicie (uzyskanie numeru NIN, bo chcecie podjąć pracę), od kiedy jesteście w UK itp. Pod koniec rozmowy zostaniecie umówieni na spotkanie w Job Centre, więc miejcie przygotowane coś do zapisania adresu. Na adres jaki podacie podczas rozmowy telefonicznej zostanie wysłany pocztą list, w którym będzie potwierdzona data, miejsce i godzina spotkania w Job Centre. Spotkanie ma służyć potwierdzeniu waszej tożsamości i wypełnieniu dokumentów aplikacyjnych, trwa kilka minut. Czeka się na nie od kilku dni do nawet miesiąca. Będziecie poproszeni, abyście zabrali ze sobą m. in. dokument stwierdzający waszą tożsamość czyli paszport lub dowód osobisty (identity card), oraz potwierdzenie zamieszkania, aczkolwiek jeśli go nie macie, nie przejmujcie się tym. Ważne jest abyście się w Job Centre pojawili w wyznaczonym terminie. Tam też dostaniecie pismo, potwierdzające że byliście w biurze pracy i że czekacie na nadanie NIN. Jeśli nie czujecie się na siłach z językiem angielskim, podczas rozmowy telefonicznej jak i na spotkaniu w Job Centre możecie skorzystać z pomocy znajomej osoby, jeśli jesteście w tej komfortowej sytuacji i taką osobę macie.

Po wykonaniu telefonu i umówieniu się na wizytę w Job Centre, możemy udać się w poszukiwaniu pracy. Co do otwarcia konta bankowego na tym etapie nie marnowałbym cennego czasu, nie jest to priorytet. Najważniejsze jest znalezienie pracy i stałego lokum. Jeśli już znajdziecie pokój i pracę, wówczas można udać się do banku.

Reklamy
Komentarze
  1. Aga pisze:

    Super! Bardzo cenne wskazówki. Dziękuję!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s