Miejsce

Posted: Kwiecień 15, 2014 in Przygotowanie do wyjazdu
Tagi:
miejsceWybór miejsca, do którego chcemy się udać jest bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy na etapie planowania naszego wyjazdu za granicę. Od tego, gdzie zdecydujemy się jechać, zależeć będzie szereg takich czynników jak: czy i jak szybko uda nam się znaleźć pracę, czy i jak szybko uda nam się znaleźć mieszkanie/pokój, koszty codziennego życia czy też koszty podróży do Polski.

W Wielkiej Brytanii jak i w Polsce są obszary, o dużym nasileniu wszelkiego rodzaju firm usługowych i produkcyjnych, gdzie o pracę jest stosunkowo łatwo, ale są  również miejsca, gdzie znaleźć pracę jest dużo ciężej.

Ja wybrałem Szkocję, a dokładniej Aberdeen. Dlaczego tutaj? Szczerze mówiąc, zastanawiałem się jak chyba każdy kto myśli o przyjeździe do UK nad Londynem. Jednakże, nie czułbym się komfortowo w tak dużej i zatłoczonej metropolii. Podczas przeglądania stron internetowych, zupełnie przypadkiem natrafiłem na artykuł, w którym było napisane, gdzie warto się wybrać na Wyspy w poszukiwaniu pracy. Jednym z wymienionych miejsc było Aberdeen. Jest to stosunkowo niewielkie, ponad 200 tysięczne szkockie miasto położone nad morzem, co było dla mnie kolejnym plusem. Szkocję zawsze marzyło mi się zwiedzić, a morze… kto nie lubi morza? Tak też się tu znalazłem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca?

Najlepiej zobrazuję to na przykładzie Aberdeen. W momencie gdy to piszę, a więc w lutym 2014 roku, wciąż jest tu dosyć łatwo o pracę. Tak naprawdę, to od nas zależy jak szybko ją znajdziemy. Najwięcej ofert jest za minimalną pensję krajową, są jednak i ogłoszenia, gdzie możemy liczyć na nieco więcej. Na początek dobrze jest się załapać gdziekolwiek, bowiem za minimalną płacę w UK (luty 2014 rok jest to 6,31 funta brutto) możemy spokojnie utrzymać się miesiąc, a oszczędni nawet coś odłożą. Ważne jest to, aby mieć przychód i się nie martwić o bieżące wydatki. W miarę upływu czasu zapoznamy się ze specyfiką rynku pracy, zorientujemy się w jakich branżach  jest największy popyt na pracowników, jakie wynagrodzenie jest oferowane, jak i gdzie można podnieść swoje kwalifikacje, ogólnie zdobędziemy wiedzę, która ukierunkuje nasze działania na odpowiedni tor. Najwięcej ofert pracy znajdziemy w tych gałęziach przemysłu, gdzie zarabia się minimalną krajową. Są to miejsca pracy, gdzie bardzo chętnie widzą obcokrajowców, bowiem Brytyjczycy nie kwapią się do pracy za taką stawkę. Jest to między innymi gastronomia, głównie take away, czyli niewielkie lokale z żywnością na wynos, pizzerie, ale też restauracje (tutaj kłania się osławiony zmywak) oraz clearing service, czyli firmy sprzątające. Z drugiej strony, przynajmniej w miejscowości gdzie mieszkam, jest również duże zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane, jak chociażby inżynierowie czy też budowlańcy. Aberdeen jest bowiem miastem, gdzie bardzo wiele firm z branży olejowej ma swoje siedziby, a wokół miasta są i powstają nowe zagłębia przemysłowe, które bardzo ściśle współpracują z tą branżą.

Drugą, bardzo istotną kwestią przy wyborze miasta, jest jego dostępność do bazy noclegowej. To, że gdzieś łatwo znaleźć pracę, nie oznacza wcale, że równie łatwo znaleźć pokój na wynajem. Tak też jest właśnie w Aberdeen. Dużo szybciej znajdziecie tu zatrudnienie, niż pokój. Jest tu obecnie bardzo ciężko cokolwiek wynająć, a już na pewno nowo przybyłym osobom, bez żadnej historii pobytu w Wielkiej Brytanii. Jeśli się pojawią jakieś ciekawe oferty o wynajem pokoju, w momencie znajdują się zainteresowane osoby, które często  biorą go w ciemno. W tym miejscu dodać muszę, że koszt wynajęcia pokoju w Aberdeen, jest praktycznie na poziomie wynajęcia pokoju w Londynie. Mieszkania są tu bardzo drogie, również pokoje. Jest to kolejny ważny czynnik, jaki musimy uwzględnić przy wyborze miejsca naszej wędrówki. Temat ten, rozwinę dokładniej w dalszej części, jak będę opisywał sposoby poszukiwania noclegu. W tym momencie chciałem tylko wam uzmysłowić, jak ważne jest przeanalizowanie miasta, które sobie upatrzyliśmy pod kątem podaży ofert pracy, ale również i mieszkań.

Zwrócić należy również uwagę na ewentualne koszty podróży do Polski. Czy w danej miejscowości jest lotnisko, czy obsługuje tanie linie lotnicze, a także czy są bezpośrednie połączenia do Polski. Jeśli nie, to gdzie najbliżej nas znajduje się lotnisko, z którego będziemy korzystać latając do domu na urlop. O ile dla osób, które nie planują często latać jest to sprawa drugo czy trzeciorzędna, tak dla tych, którzy chcą często odwiedzać rodzinę i znajomych jest to już istotne. Zdecydowanie, dla osób planujących częste podróże do kraju, polecam wysondowanie czy w danym mieście jest port lotniczy, który nam zagwarantuje niedrogie, szybkie i komfortowe podróżowanie, lub w jakiej odległości się znajduje. Co prawda w Aberdeen jest lotnisko, ale po pierwsze nie ma bezpośrednich lotów do Polski, a po drugie połączenie takie jest dużo droższe niż chociażby z Edynburga lub Glasgow. Udając się do rodzinnego Krakowa, muszę najpierw przebyć ok. 130 mil z Aberdeen na lotnisko w  Edynburgu.

Podsumowując, surfując w sieci w poszukiwaniu miejsca, przeanalizować warto nie tylko ilość ofert pracy, ale również bazę noclegową – jej koszt i dostępność. Koszty życia również są istotne, aczkolwiek osobiście preferuję te rejony gdzie o pracę jest łatwo, a które niekoniecznie należą do najtańszych.

Gdy już wybraliśmy lokalizację, należy się zastanowić nad datą wyjazdu i środkiem transportu. Transport opiszę za moment. Co do daty to ja nie zostawiłem sobie wielkiego pola manewru. W Polsce bowiem złożyłem wypowiedzenie w pracy, zanim jeszcze znalazłem kolejną, co dało mi porządnego kopa do wzmożonych działań. Datę wyjazdu ustaliłem na sam koniec czerwca 2012 roku. Polecam zatem ustalić wcześniej czas wyjazdu i kupno biletu, aby nie było już odwrotu. Łatwiej się wówczas pogodzić z samą myślą opuszczenia kraju, a kupując wcześniej bilet zapłacimy taniej.

Aktualizacja wpisu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s